POZNAJ POLSKĘ - STARA KOPALNIA WAŁBRZYCH

Dziś udamy się wraz z programem POZNAJ POLSKĘ na dolny Śląsk do Wałbrzycha , gdzie w miejscu dawnej kopalni „Julia” („Thorez”) znajduje się Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Jest to miejsce gdzie z bliska możemy zapoznać się z historią, kulturą i edukacją.  

Odrestaurowany w 2014 roku obiekt to teren 4,5 hektara budynków poprzemysłowych. Po obiektach oprowadzają byli górnicy, co pozwala lepiej poznać specyfikacje kopalni oraz tajniki pracy górników. W obiekcie zwiedzimy chodnik podziemny, kuźnie, zabytkowe maszyny wyciągowe, hale tokarek i frezerek oraz wieże widokową. Stara Kopalnia ma w swojej ofercie, cieszące się duża popularnością- Nocne Zwiedzanie.

Dodatkową atrakcją jest tu Centrum Ceramiki Unikatowej, które poza warsztatami ceramicznymi, organizuje prestiżowe wystawy. Dzięki współpracy z Akademia Sztuk pięknych we Wrocławiu maja one zasięg krajowy i europejski.

W Starej Kopalni znajduje się również Galeria Sztuki Współczesnej, gdzie znajdziemy dorobek najwybitniejszych artystów w postaci unikatowych prac z różnych dziedzin sztuki.

 

Zdjęcia: sztuka-architektury.pl